Social media e o realitate complexă pentru copii

      O fată de 11 ani din Irlanda și-a pus mai multe poze… cu tentă sexuală pe mai multe conturi de Facebook. Unii… bărbați/băieți au început să se converseze cu ea și să-i bată apropo-uri. Ta-su, a dat în judecată Facebook după care s-au înțeles în afara instanței și acum Mark plătește. (de aici sau aici)

The family’s lawyers claimed Facebook had a “duty of care” towards the girl and was “negligent” because it has no system in place to stop users from misrepresenting their ages.

       Adevărul este că social media e o realitate destul de complexă, care vine peste cea offline, deloc simplă nici ea. Deși le e mai ușor decât adulților, copiilor le e foarte greu să înțeleagă această dimensiune a realității. Orice s-ar întâmpla la TV, copii știu că  nu-i poate afecta fizic, în realitate, în perioada imediat următoare. Ceea ce nu e valabil și când e vorba de internet. Mă gândesc la toate aspectele astea și mi se par greu de digerat pentru un copil de 10 ani. Trebuie depus mult efort de educare în acest sens atât din partea părinților cât și din partea influence-rilor.

      Și fiindcă veni vorba de influențatori în social media, iată și lista “responsabililor” propuși de Evensys și Intel România pentru “Personalitatea online a anului”, titlu ce se va atribui în cadrul Webstock, pe 2 octombrie. Pentru prima dată votul este deschis publicului. Eu am votat!

Adi Hadean, adihadean.ro

Alexandru Negrea, alexandrunegrea.ro

Alina Tanasa si Diana Enciu, fabulousmuses.net

Ana Morodan, anamorodan.com

Ana Nicolescu, mamicaurbana.ro

Andreea Ibacka, andreeapatrascu.ro

Andrei Rosu, andreirosu.org

Brad Florescu, tedoo.ro

Cabral, cabral.ro

Cristian China Birta, cristianchinabirta.ro

Cristian Vasile, igu.ro

Cristina Bazavan, bazavan.ro

Cristina Mazilu, mazilique.ro 

Dan Dragomir, computerblog.ro

Dana Rogoz, danarogoz.one.ro 

Dragos Asaftei, dragosasaftei.ro

George Buhnici, buhnici.ro

Ioana Macoveiciuc, printesaurbana.ro

Ionut Tecuceanu, tecuceanu.ro

Ivo Bobal, ivobobal.ro

Lucian Mindruta, lucianmindruta.com

Mihai Jurca, mihaijurca.ro

Mihai Zmenta, zmenta.ro

Radu Dumitru, nwradu.ro

Radu Restivan, radurestivan.ro

Robert Katai, instagramology.ro

Razvan Pascu, razvanpascu.ro 

Simona Tache, simonatache.ro

Teodora Rogobete, teoskitchen.ro

Vlad Petreanu, petreanu.ro

2 thoughts on “Social media e o realitate complexă pentru copii”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.